گروه كارخانه جات گل نمك

  flag englishflag iran

 • دوشنبه 30 بهمن 1396
 • معدن سنگ نمک میلاد گرمسارمعدن سنگ نمک میلاد گرمسار
 • بارگیری و دپوبارگیری و دپو گل نمک
 • محصولات گروه کارخانجات گل نمکمحصولات گروه کارخانجات گل نمک
 • بسته بندی و انبارداریبسته بندی و انبارداری
 • بارگیری سنگ نمک از معدنبارگیری سنگ نمک از معدن
 • حمل سنگ نمک از معدنحمل سنگ نمک از معدن
 • استخراج سنگ نمکاستخراج سنگ نمک
 • فروش نمک در بسته های جامبو بگفروش نمک در بسته های جامبو بگ
لطفا جهت استفاده کامل از مطالب وب سایت از مرورگرهای فایرفاکس و یا گوگل کروم استفاده نمایید.

گروه کارخانه جات گل نمک

نمک هاي جايگزين

 

اغلب حاوي کلرايد پتاسيم به جاي کلرايد سديم ميباشند. طعم آنها مشابه نمک خـوارکـي اسـت امـا  ميتوانند پتاسيم خون را افزايش دهند. افزايش پـتاسيـم خـون بـه (HYPERKALEMIA) (افزايش الکتروليت پتاسيم) مي انجامد که خطرناک است. افرادي که مبتلا به نارسايي قلبي، نارسايي کليوي و ديابت ميباشند نبايستي از اين نمکها بدون مشورت پزشک مصرف کنند. همچنين مصرف اينگونه نمکها ميتواند با مصرف برخي داروها نظير داروهاي تنظيم کننده فشار خون تداخل ايجاد کند، که در اين موارد نيزبايستي تحت نظر پزشک اقدام به مصرف آنها کرد.

راهکارهايي براي کاهش مصرف نمک:

1-سر سفره به غذا نمک اضافه نکنيد (از قرار دادن نمکدان سر سفره خودداري کنيد).

2-مصرف نمک را به حداقل برسانيد. مثلاً وقتي در دستور تهيه غذا يک قاشق چايخوري نمک ذکر شده بود، شما تنها نصف يک قاشق چايخوري نمک به اجزاي غذا اضافه کنيد.

3-بمنظور خوش طعم شدن غذا از ساير ادويه ها و طعم دهنده استفاده کنيد. نظير فلفل، سير، جعفري، کرفس، پياز، آب ليموترش و پودر کاري.

4-غذاهاي شور کمتر مصرف کنيد. پنير، چيپس، ترشي جات، خيارشور، دوغ، سوسيس، کالباس، بيسکوئيت ها، آجيل بو داده، سس سويا، پفک، سس سالاد، سس کچاپ، سيب زميني سرخ کرده، کنسروها، سو پ ها، لبنيات، چيز برگز، پيتزا همگي غذاهاي پر نمک و شور ميباشند.

5-به خاطر داشته باشيد: جوش شيرين، ضد اسيدها، ملين ها، قرصهاي جوشان حاوي سديم فراوان ميباشند.

6- سبزيجات، ميوه ها و فيبر بيشتري مصرف کنيد.

 

كاربردهاي مختلف نمك

 

 

با آگاهی از کاربرد این بلورهای سفید در خانه و خانه داری که می تواند به 60 مورد هم برسد، تمیز کردن وسایل برایتان راحت تر خواهد بود.

1.تمیز کردن فلز زیر اتو

حتما برای شما هم پیش آمده که علی رغم میزان دقت شما هنگام اتو زدن، در اثر حرارت زیاد قسمتی از لباس به اتو چسبیده و به خاطر سفت شدن جدا کردن آن از اتو مشکل بوده است. کریستال های نمک چاره این کارند. اتو را به برق زده، روی حرارت زیاد قرار دهید. مقداری نمک آشپزخانه روی روزنامه بریزید. اتوی داغ را روی آن بمالید تا تمیز شود.

2.جذب سریع چربی

هنگام صرف غذا در رستوران در صورت ریختن سس سالاد روی لباس، مقداری نمک روی قسمت لک شده بریزید تا چربی را جذب کند و پس از رسیدن به خانه آن را طبق معمول بشویید.

3.از بین بردن زردی عرق

در مورد کسانی که زیاد عرق می کنند، استفاده از نمک راز خلاص شدن از لکه های زرد از روی لباس آن هاست. 4 قاشق غذاخوری نمک را داخل 1 لیتر آب داغ حل کنید. تا زمان از بین رفتن لکه با استفاده از اسفنج روی لباس بمالید.

 

ادامه مطلب
 

نمک آشپزخانه

 

 

نمک یا کلرید سدیم، یک ماده ی مرکب شیمیایی است که از دو عنصر سدیم و کلر تشکیل یافته است. این ماده عامل شوری آب اقیانوس ها و دریاها و همچنین مایعات برون سلولی بسیاری از موجودات چند سلولی می باشد. از نمک به عنوان طعم دهنده ی غذا یا به عنوان نوعی ماده نگهدارنده استفاده می شود .

اهمیت بیولوژیکی نمک

کلرید سدیم نوعی ماده ی حیاتی بر روی کره زمین است. اغلب بافت ها و مایعات بدن، حاوی مقادیر متفاوتی نمک می باشند. غلظت یون سدیم در خون با تنظیم سطح مایعات بدن مرتبط است. انتقال تحریکات عصبی را یون های سدیم تنظیم می کنند.

از حل نمودن 9 درصد کلرید سدیم در آب، محلول فیزیولوژی به دست می آید. چون این محلول به پلاسمای خون شباهت زیادی دارد، به همین دلیل به این نام معروف است. از محلول فیزیولوژی به عنوان مایع جایگزین در پزشکی استفاده می کنند. از این محلول معمولاً برای کمک به بیمارانی که به هر دلیل آب بدنشان از دست رفته استفاده می کنند. در میان مهره داران، تنها انسان ها قادرند که با عرق کردن، مقادیر زیادی نمک از بدن خود ترشح نمایند. ادامه مطلب

   

متعجبید که چطور نمک باعث چاق شدنتان می‌شود؟

مولکول‌های سدیم موجب می‌شوند که آب دور سلول‌های چربی ذخیره در بدن را احاطه کرده و از این طریق آنها را مستحکم‌تر و البته متورم‌تر می‌کنند.

این انباشتگی آب حالت بادکردگی به بدن داده و به سایز کلی بدن اضافه می‌کند.

بیشتر موادغذایی کنسرو شده و غذاهای نمک‌ دار حاوی نمک یا سدیم هستند. درکنار اینها، موادغذایی دیگری که نمک فراوان دارند عبارتند از:

ادامه مطلب
 

راه های مصرف صحیح نمک

 

نمک یکی از مواد مورد نیاز برای سوخت و ساز بدن  انتقال پیام های عصبی و کارکرد صحیح عضلات است.

در حال حاضر مصرف نمک که خصوصا در غذاهای آماده به میزان زیاد مورد استفاده قرار می گیرد، در کشور ما بالا است.

توصیه می شود روزانه حداکثر 2 تا 3 گرم نمک مصرف شود. این در حالی است که مصرف نمک در کشور ما حدود 10 گرم در روز می باشد.

 مصــرف زیــاد نمک و غذاهای شور، یکی از عوامل موثر در افزایش فشار خون و بروز بیماری های قلبی و عروقی است.

 در صورتی که نمک به مقدار مناسب مصرف شود و کلیه ها هم سالم و دارای عملکرد خوب باشند، نمک مازاد بر نـیـاز بدن به راحتی از راه کلیه ها و از طریق ادرار دفع می شود. اما در صورت اختلال در کارکرد کلیه ها یا یکی از سیستم های مربوط به دفع نمک اضافی بدن، نمک مصرفی اضافی موجب تجمع آب در بدن می شود که نتیجه آن، ورم کلی و یا ورم قسمت هایی از بدن خواهد بود.

نمک به مقدار مشخص مورد نیاز بدن است و باید حتما مصرف شود؛ به طور مثال در هنگام اسهال و استفراغ و یا فعالیت شدید بدنی در گرما، با مصرف کمی نمک می توان املاح از دست رفته را جبران کرد.

برای ساخته شدن اسید معده هم نمک لازم است. وقتی اسید معده کم شود، هضم غذا به خوبی صورت نمی گیرد. همچنین میکروب های مضر در معده و سیستم گوارش رشد می کنند.

در بسیاری از دستورات اسلامی بر مصرف مقدار خیلی کم نمک در افراد کاملا سالم، قبل و بعد از غذا تاکید شده است.

نمک می تواند موجب افزایش ترشحات بزاق دهان و شیره های گوارشی شود و در نتیجه به هضم بهتر غذا به ویژه مواد نشاسته ای کمک کند.

 برای پیشگیری از فشار خون بالا و بیماری های قلبی به نکات تغذیه ای مرتبط با نمک زیر توجه کنید:

- هنگام طبخ غذا از مقدار نمک کمتری استفاده کنید.

  - سر سفره از نمکدان استفاده نکنید.

 - غذاهای کنسرو شده و بسیاری از مواد غذایی بسته بندی شده و آماده دارای مقادیر زیادی نمک هستند، به همین دلیل بهتر است مصرف این گونه مواد غذایی را محدود کنید.

- برای بهبود طعم غذا و کاهش مصرف نمک در تهیه غذاها، به جای نمک از سبزی های تازه، سیر، لیمو ترش ، آب نارنج، آویشن، شوید و ... استفاده کنید.

 - مصرف غذاهای شور مثل آجیل شور، چیپس، پفک، انواع شور، ماهی دودی، سوسیس و کالباس را کاهش دهید

 - جوش شیرین که برای ورآمدن و پف کردن انواع نان و کیک به کار می رود، دارای مقدار زیادی سدیم است. بنابراین در افرادی که به علت ابتلا به بیماری، محدودیت مصرف نمک دارند، مصرف جوش شیرین هم باید بسیار محدود یا قطع شود.

 - همواره باید به تاریخ مصرف نمک، وجود پروانه ساخت از وزارت بهداشت و عبارت "تصفیه شده" بر روی بسته بندی نمک دقت نمود.

 - برخی از پژوهش ها نشان داده است بین مصرف زیاد نمک با طاسی سر، بد خوابی و بی خوابی ارتباط وجود دارد.

 نکاتی چند در مورد نمک یددار تصفیه شده:

- نمک تصفیه نمکی است کاملا بهداشتی که ناخالصی های آن حذف شده است.

 - توصیه می شود نمک مصرفی از نوع یددار و تصفیه شده باشد. نمک های تصفیه شده یددار به دلیل خلوص بالا میزان ید را بهتر و به مدت بیشتر حفظ می کنند.

 - نگهداری و ذخیره نمودن نمک یددار به مدت طولانی (بیش از یک سال) موجب از دست رفتن قسمتی از ید آن می شود. برای حفظ ید در نمک، باید نمک را دور از نور و رطوبت و در ظرف در بسته پلاستیکی، چوبی، سفالی و یا شیشه ای رنگی نگهداری کرد و جهت اضافه کردن آن به غذا در زمان طبخ، نمک را در انتهای پخت اضافه نمود تا یــد آن تا حد امکان حفظ شود.

 وجود ناخالصی ها در نمک، خصوصا در افرادی که سابقه بیماری های گوارشی، کلیوی و کبدی دارند و حتی مصرف مداوم آن در افراد سالم، منجر به بروز ناراحتی های گوارشی، کلیوی، کبدی و حتی ممانعت از جذب آهن در بدن می شود.

نویسنده :  نغمه تشکری بهسایت

 

   

صفحه 2 از 10

Contact us

Golnamak Group LTD.

Unit 5- No.20- Sixth Alley-Vozara St.

Tehran - IRAN

Tel:   +98(21) 88481576 - 8

-------+98(21) 88103875 - 6

Tel Fax: +98(21) 88559750

Cell: +98(912) 5207959

UAE Sales Manager:

+97(155)172 4011

+97(150)587 1759

 Email: Info@Golnamak.com

Website: WWW.Golnamak.ir