گروه كارخانه جات گل نمك

  flag englishflag iran

 • دوشنبه 30 بهمن 1396
 • معدن سنگ نمک میلاد گرمسارمعدن سنگ نمک میلاد گرمسار
 • بارگیری و دپوبارگیری و دپو گل نمک
 • محصولات گروه کارخانجات گل نمکمحصولات گروه کارخانجات گل نمک
 • بسته بندی و انبارداریبسته بندی و انبارداری
 • بارگیری سنگ نمک از معدنبارگیری سنگ نمک از معدن
 • حمل سنگ نمک از معدنحمل سنگ نمک از معدن
 • استخراج سنگ نمکاستخراج سنگ نمک
 • فروش نمک در بسته های جامبو بگفروش نمک در بسته های جامبو بگ
لطفا جهت استفاده کامل از مطالب وب سایت از مرورگرهای فایرفاکس و یا گوگل کروم استفاده نمایید.

گروه کارخانه جات گل نمک

مشخصات نمک

 

کلرور سديم يا نمك طعام با نام معدني هاليت Halite و فرمول شيميايي NaCl از كاني‌هاي طبيعي گروه هاليدها مي‌باشد. کلرور سديم به صورت بلور در طبيعت يافت شده و به رنگ سفيد يا بي‌رنگ، گاهي به دليل وجود ناخالصي به رنگ‌هاي زرد - قرمز و آبي، عدد اتمي 42، وزن مخصوص 165/2 گرم بر سانتي‌متر مكعب، سختي 5/2 در مقياس موس، جلاي شفاف تا نيمه شفاف، سيستم تبلوركوبيك، وزن مولكولي 454/58، نقطه جوش 1465 درجه سانتي گراد و نقطه ذوب 806 درجه سانتي گراد نمك يكي از معروفترين و شناخته شده‌ترين ماده در جهان است و همين معروفيت آن منجر به ناچيز شمردن شدن اهميت آن مي‌شود. بعلاوه يك ماده اقتصادي مهم و ضروري براي زندگي انسان بشمار مي‌آيد و مصارف بيشماري دارد از جمله مصارف مستقيم در غذا و غير مستقيم در پلاستيكها از جنس كلرين كه از نمك ريشه مي‌گيرد، باشد و يا در يخبندان ها روي جاده به منظور سهولت در رانندگي پاشيده مي‌شود.

ادامه مطلب

 

دسته بندي نمک ها

 

1.نمک تصفيه نشده (UNREFINED): مصرف اين نوع نمک به خاطر دارا بودن ناخالصي هاي خطرناک توصيه نميگردد. ناخالصي هاي نمک تصفيه نشده ميتواند شامل: جيوه، آرسنيک، فلور، کادميوم، سولفات کلسيم، منيزيوم، سنگ گچ و ساير فلزات سنگين باشد.

2.نمک تصفيه شده (REFINED): در اين نمک ناخالصي هاي نمک جدا ميشود. اين نمک حداقل از 95 درصد سديم کلرايد تشکيل يافته است.

3.نمک تصفيه شده و يد دار: مصرف اين نوع نمک توصيه ميگردد.

مواد تشکيل دهنده اين نوع نمک به قرار زير است:

- 95 درصد کلرايد سديم.

- عامل ضد کلوخه شدن (ANTICAKING AGENTS): مواد نمگيري ميباشند که با جذب رطوبت مانع به هم چسبيدن کريستالهاي نمک ميشوند. نظير کربنات کلسيم، کربنات منيزيوم و سديم سيليکا آلومينات. با اضافه کردن چند دانه برنج نپخته نيز ميتوانيد از به هم چسبيدن کريستالهاي نمک به يکديگر جلوگيري کنيد.

- قند معکوس (INVERT SUGAR): قند معکوس (ترکيب مساوي گلوکز و فروکتوز که از هيدروليز سوکروز تهيه ميشود) از تبخير يد و همچنين زرد شدن رنگ نمک هنگام مواجهه با نور خورشيد جلوگيري ميکند.

- يـد (IODINE): يد به شکل يديد پتاسيم (POTASSIUM IODIDE) و يا يدات پـتـاسـيـم (POTASSIUM IODATE) به نمک افزوده ميگردد.

نکته: يد بمنظور جلوگيري از توليد ناکافي هورمونهاي تيروئيد حائز اهميت است. عدم مـصرف يـد ايجاد هـايـپوتيروئيديسم (کم کاري غذه تيروئيد) ميکند، که باعث ايجاد گواتر (GOITRE)، کرتينيسم (CRETINISM) (عقب ماندگي توام با کوتولگي) و در بزرگسالان ايجاد ميکزدم (MYXEDEMA) ميکند.

نکته: در برخي از کشورها غير از يد، سديم فلورايد و يا پتاسيم فلورايد و همچنين فوليک اسيد نيز به نمکهاي خوراکي اضافه ميگردد.

فوايد مصرف نمک:

سديم و کلر دو جزء اصلي نمک خوراکي براي بقاي تمام موجودات زنده از جمله انسان ضروري ميباشد. سديم يک الکتروليت است مانند پتاسيم، کلسيم و سديم. مصرف نمک مانند چربي ها براي بدن ضروري ميباشد، اما مصرف بيش از نياز ميتواند براي بدن مضر باشد. کارکردهاي نمک خوراکي (سديم) در بدن:

1- تنظيم توازن اسيد و باز در بدن (PH).
2-
تنظيم فشار خون.
3-
انتقال پيامهاي عصبي.
4-
انقباضات عضلاني.
5-
کمک به حمل مواد غذايي به داخل سلولهاي بدن.
6-
ترشح اسيد معده.
7-
تعادل مايعات بدن.
8-
تعادل الکتروليت هاي بدن.

نکته: عدم مصرف کافي نمک ميتواند به انقباضات شديد عضلاني، ريتم ضعيف قلب، مرگ ناگهاني، ايست قلبي و سرگيجه منجر گردد.

 

نمک هاي جايگزين

 

اغلب حاوي کلرايد پتاسيم به جاي کلرايد سديم ميباشند. طعم آنها مشابه نمک خـوارکـي اسـت امـا  ميتوانند پتاسيم خون را افزايش دهند. افزايش پـتاسيـم خـون بـه (HYPERKALEMIA) (افزايش الکتروليت پتاسيم) مي انجامد که خطرناک است. افرادي که مبتلا به نارسايي قلبي، نارسايي کليوي و ديابت ميباشند نبايستي از اين نمکها بدون مشورت پزشک مصرف کنند. همچنين مصرف اينگونه نمکها ميتواند با مصرف برخي داروها نظير داروهاي تنظيم کننده فشار خون تداخل ايجاد کند، که در اين موارد نيزبايستي تحت نظر پزشک اقدام به مصرف آنها کرد.

راهکارهايي براي کاهش مصرف نمک:

1-سر سفره به غذا نمک اضافه نکنيد (از قرار دادن نمکدان سر سفره خودداري کنيد).

2-مصرف نمک را به حداقل برسانيد. مثلاً وقتي در دستور تهيه غذا يک قاشق چايخوري نمک ذکر شده بود، شما تنها نصف يک قاشق چايخوري نمک به اجزاي غذا اضافه کنيد.

3-بمنظور خوش طعم شدن غذا از ساير ادويه ها و طعم دهنده استفاده کنيد. نظير فلفل، سير، جعفري، کرفس، پياز، آب ليموترش و پودر کاري.

4-غذاهاي شور کمتر مصرف کنيد. پنير، چيپس، ترشي جات، خيارشور، دوغ، سوسيس، کالباس، بيسکوئيت ها، آجيل بو داده، سس سويا، پفک، سس سالاد، سس کچاپ، سيب زميني سرخ کرده، کنسروها، سو پ ها، لبنيات، چيز برگز، پيتزا همگي غذاهاي پر نمک و شور ميباشند.

5-به خاطر داشته باشيد: جوش شيرين، ضد اسيدها، ملين ها، قرصهاي جوشان حاوي سديم فراوان ميباشند.

6- سبزيجات، ميوه ها و فيبر بيشتري مصرف کنيد.

   

كاربردهاي مختلف نمك

 

 

با آگاهی از کاربرد این بلورهای سفید در خانه و خانه داری که می تواند به 60 مورد هم برسد، تمیز کردن وسایل برایتان راحت تر خواهد بود.

1.تمیز کردن فلز زیر اتو

حتما برای شما هم پیش آمده که علی رغم میزان دقت شما هنگام اتو زدن، در اثر حرارت زیاد قسمتی از لباس به اتو چسبیده و به خاطر سفت شدن جدا کردن آن از اتو مشکل بوده است. کریستال های نمک چاره این کارند. اتو را به برق زده، روی حرارت زیاد قرار دهید. مقداری نمک آشپزخانه روی روزنامه بریزید. اتوی داغ را روی آن بمالید تا تمیز شود.

2.جذب سریع چربی

هنگام صرف غذا در رستوران در صورت ریختن سس سالاد روی لباس، مقداری نمک روی قسمت لک شده بریزید تا چربی را جذب کند و پس از رسیدن به خانه آن را طبق معمول بشویید.

3.از بین بردن زردی عرق

در مورد کسانی که زیاد عرق می کنند، استفاده از نمک راز خلاص شدن از لکه های زرد از روی لباس آن هاست. 4 قاشق غذاخوری نمک را داخل 1 لیتر آب داغ حل کنید. تا زمان از بین رفتن لکه با استفاده از اسفنج روی لباس بمالید.

 

ادامه مطلب
 

نمک آشپزخانه

 

 

نمک یا کلرید سدیم، یک ماده ی مرکب شیمیایی است که از دو عنصر سدیم و کلر تشکیل یافته است. این ماده عامل شوری آب اقیانوس ها و دریاها و همچنین مایعات برون سلولی بسیاری از موجودات چند سلولی می باشد. از نمک به عنوان طعم دهنده ی غذا یا به عنوان نوعی ماده نگهدارنده استفاده می شود .

اهمیت بیولوژیکی نمک

کلرید سدیم نوعی ماده ی حیاتی بر روی کره زمین است. اغلب بافت ها و مایعات بدن، حاوی مقادیر متفاوتی نمک می باشند. غلظت یون سدیم در خون با تنظیم سطح مایعات بدن مرتبط است. انتقال تحریکات عصبی را یون های سدیم تنظیم می کنند.

از حل نمودن 9 درصد کلرید سدیم در آب، محلول فیزیولوژی به دست می آید. چون این محلول به پلاسمای خون شباهت زیادی دارد، به همین دلیل به این نام معروف است. از محلول فیزیولوژی به عنوان مایع جایگزین در پزشکی استفاده می کنند. از این محلول معمولاً برای کمک به بیمارانی که به هر دلیل آب بدنشان از دست رفته استفاده می کنند. در میان مهره داران، تنها انسان ها قادرند که با عرق کردن، مقادیر زیادی نمک از بدن خود ترشح نمایند. ادامه مطلب

   

صفحه 1 از 10

Contact us

Golnamak Group LTD.

Unit 5- No.20- Sixth Alley-Vozara St.

Tehran - IRAN

Tel:   +98(21) 88481576 - 8

-------+98(21) 88103875 - 6

Tel Fax: +98(21) 88559750

Cell: +98(912) 5207959

UAE Sales Manager:

+97(155)172 4011

+97(150)587 1759

 Email: Info@Golnamak.com

Website: WWW.Golnamak.ir